Wg danych Ministerstwa Turystyki i Kultury Turcji, między styczniem a grudniem 2024 granice kraju przekroczyło 62 mln osób. Aż 52 mln z nich to turyści zagraniczni. Wśród nich było 1,8 mln Polaków. Ustanowiliśmy nowy rekord, a wygląda na to, że to jeszcze nie koniec.
Niezmiennie od lat, prawie połowę przyjazdów zagranicznych do Turcji stanowi pięć krajów: Rosja (6,7 mln), Niemcy (6,6 mln), Wielka Brytania (4,4 mln), Iran (3,2 mln) i Bułgaria (2,9 mln). Na pozycji szóstej znalazła się Polska z wynikiem 1 866 986 turystów. Kolejne miejsca zajęły Gruzja (1,5 mln), USA (1,4 mln), Holandia (1,2 mln) oraz Rumunia (1,1 mln).
Warto zaznaczyć rosnącą popularność Turcji wśród krajów regionu, takich jak Irak (968 tys.), Azerbejdżan (956 tys.), Arabia Saudyjska (869 tys.) i Kazachstan (863 tys.). Popularność kraju wzrasta także wśród obywateli krajów mniej oczywistych, np. Kanady (302 tys.), Australii (205 tys.) i Brazylii (120 tys.). Spośród wszystkich krajów europejskich najmniej turystów przyjechało z Islandii (4,7 tys.).
Najszybciej rośnie Japonia, najbardziej spada Izrael
Wg danych Ministerstwa Turystyki i Kultury Turcji najszybszy przyrost roczny notują kraje azjatyckie: Japonia (+70%), Chiny (+65%), Iran (+30%), Korea Południowa (+30%) i Turkmenistan (+27%). Polska jest ósmym najszybciej rosnącym rynkiem – w 2024 roku przyjechało o 21% więcej Polaków niż w 2023 r. Największy spadek względem roku ubiegłego zanotował Izrael (-88%), a dalej Tadżykistan (-58%). Znaczne spadki odnotowało również kilka krajów Zatoki Perskiej, w tym Kuwejt, Katar, ZEA i Jemen
Turystów więcej – zwłaszcza poza sezonem
*wykres interaktywny – mozliwość filtrowania wyników po kliknięciu w dany parametr np. rok 2024
W 2024 roku do Turcji przyjechało o 3,420 mln więcej turystów zagranicznych niż rok wcześniej. Ich rozkład w ciągu roku nie był równomierny – największe przyrosty zanotowano w lutym, maju i październiku. Wyniki dla stycznia, lipca, sierpnia, listopada i grudnia były jedynie nieznacznie wyższe niż rok wcześniej.
W znacznym stopniu o przyroście zadecydowały kraje z pierwszej dziesiątki. Liczba turystów z Rosji wzrosła o 400 tys., Niemców (lub obywateli niemieckich pochodzenia tureckiego) o 427 tys., Brytyjczyków o 632 tys., a Irańczyków o 773 tys.. Polska odnotowała wzrost o 327 tys. osób. Wśród krajów pierwszej dziesiątki jedynie Gruzja zanotowała spadek o 167 tys. turystów.
Turcja – kraj (turystycznych) kontrastów
Liczba turystów odwiedzających poszczególne regiony Turcji jest rozłożona bardzo nierównomiernie. Aż 65% wszystkich przyjazdów dotyczy zaledwie dwóch prowincji. Stambuł odnotował 18,5 mln turystów, co stanowi 35% całkowitej liczby przyjazdów, natomiast Antalya przyjęła 15,9 mln turystów, czyli 30% całego ruchu turystycznego.
Ruch turystyczny koncentruje się głównie wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego (Egejskiego) oraz w Stambule. Miasto to, jako jeden z największych hubów lotniczych w Europie, odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu turystów. Z kolei Riwiera Turecka, z popularnymi kurortami takimi jak Belek, Kemer, Side, Alanya i Lara, stanowi fundament potencjału turystycznego prowincji Antalya.
Na kolejnym miejscu plasuje się prowincja Muğla, którą odwiedziło 3,6 mln turystów, co stanowi 7% całego ruchu turystycznego. Region ten obejmuje kurorty takie jak Bodrum, Marmaris, Ölüdeniz, czy İçmeler. Prowincja Izmir, z wynikiem 1,7 mln turystów, generuje ponad 3% przyjazdów, a jej największe atrakcje to Çeşme i starożytny Efez.
Ciekawym przypadkiem jest prowincja Edirne, która odpowiada za 9% wszystkich przyjazdów (4,8 mln turystów). Mimo że nie posiada dużych kurortów ani znanych atrakcji, odgrywa kluczową rolę jako punkt tranzytowy. To właśnie tu znajduje się przejście graniczne, które w 2024 roku przekroczyło prawie 5 mln turystów. Zlokalizowane jest ono na najważniejszej drodze obsługującej ruch kołowy z Europy do Turcji (E80), łącząc m.in. takie miasta jak Sofia ze Stambułem i Ankarą.
Spośród prowincji śródlądowych wyróżnia się Ankara, którą odwiedziło 662 tys. osób, oraz Kayseri, z wynikiem 665 tys. turystów. Popularność Kayseri wynika z obecności ośrodka narciarskiego Erciyes oraz tego, że część Kapadocji (np. Dolina Soğanlı) znajduje się na jej terenie.
Wschodnia Anatolia również przyciąga turystów. Prowincja Ağrı znana jest z Góry Ararat, najwyższego szczytu Turcji, natomiast prowincja Van wyróżnia się największym jeziorem w kraju. Coraz większą popularnością cieszy się również prowincja Artvin, leżąca przy granicy z Gruzją, nad Morzem Czarnym. Region ten przyciąga turystów z krajów kaukaskich.
Nowy Rok – nowy rekord?
Dynamika wzrostu liczby turystów w Turcji w 2024 roku wskazuje, że trend wzrostowy utrzyma się w kolejnych latach. Kluczowymi czynnikami wpływającymi na rozwój tureckiej turystyki będą: dalsza ekspansja rynku azjatyckiego oraz rozwój turystyki pozasezonowej. Oczekuje się, że w 2025 roku liczba turystów przekroczy 65 milionów, a istotny wpływ na ten wynik będą miały wzrosty przyjazdów z Chin, Japonii, Korei Południowej i Indii. Niepewność w regionie, zwłaszcza związana z napięciami politycznymi i sytuacją na Bliskim Wschodzie, może jednak wpłynąć na zmniejszenie liczby przyjazdów z niektórych krajów. Sektor turystyczny Turcji musi także zmierzyć się z wyzwaniami, takimi jak: utrzymanie jakości usług w obliczu rosnącego popytu, zmiany klimatyczne mogące wpłynąć na spadek atrakcyjności w sezonie letnim oraz konieczność dywersyfikacji oferty turystycznej, aby przyciągnąć bardziej zróżnicowaną grupę podróżnych.
Więcej o Turcji przeczytasz tutaj
Żródła danych wykorzystanych w opracowaniu: Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji