W 2023 r. turystyka w Portugalii osiągnęła 6 mld euro przychodu. Taki wynik udało się uzyskać między innymi dzięki rynkowi polskiemu, który wygenerował 1,2 mln noclegów. Plasuje nas to na 11 pozycji. Są jednak regiony, gdzie Polacy są jednymi z najważniejszych turystów – np. na Maderze mamy wysokie, 4 miejsce.
Baza noclegowa w Portugalii
Rdzeń turystyki portugalskiej stanowią 2 główne rejony : Algarve oraz obszar metropolitarny Lizbony. Razem posiadają one 48% dostępnej bazy noclegowej. Madera, tak popularna na rynku polskim dysponuje zaledwie 8,4% wszystkich łóżek hotelowych.
Apartamenty turystyczne stanowią 27% całej bazy turystycznej Portugali. Na drugim miejscu są hotele 4*, które mają 24% udziału w rynku. Na kolejnym miejscu znajdują hotele 3* – te stanowią 12% łącznej liczby łóżek hotelowych, a hotele 5*, niewiele mniej- 11%. Słynne portugalskie pousadas to zaledwie 1% wszystkich łóżek hotelowych.
Przychody z turystyki
W 2023 r. portugalska turystyka wygenerowała 6 mld euro. 77% tej kwoty, to przychody z samego zakwaterowania, 1,4 mld euro to usługi pozostałe. Jak można przypuszczać, największe przychody produkują regiony: Algarve oraz rejon Lizbony – łącznie 3,4 mld euro.
Już po pierwszych 4 miesiącach 2024 r. widzimy, że turystka w Portugalii osiągnie nowy rekord – w okresie od stycznia do kwietnia już przyniosła 1,4 mld euro przychodu, o 136 mln euro więcej niż w analogicznym okresie 2023 r.
Kto przynosi najwięcej przychodów?
Rynek międzynarodowy generuje 70% wszystkich noclegów. Największa zależność od turystyki zagranicznej występuje na Maderze, tu udział w łącznej liczbie rezerwacji noclegów sięga 84%.
Wielka Brytania tradycyjnie jest najważniejszym rynkiem dla Portugalii. Ciekawe jest jednak to, że dominuje zaledwie w 2 regionach – w Algarve i na Maderze. We wszystkich pozostałych regionach (prócz Azorów) najważniejszym rynkiem jest Hiszpania, która w ogólnej liczbie zajmuje dopiero 3 pozycję. Ustępuje ona Niemcom, którzy generują znacznie więcej noclegów w regionie Algarve i na Maderze – są również najważniejszym rynkiem na Azorach. W regionie metropolitalnym Lizbony najwięszą liczbę noclegów rezerwują obywatele Stanów Zjednoczonych.
Polacy numerem 11
Rynek polski w 2023 r. osiągnął 1,2 mln noclegów, co daje nam 1,5% udział w rynku. Co ciekawe, aż 42% wszystkich rezerwacji przypada na Madere. Algarve i rejon Lizbony mają równy udział – po 15%. Rynek polski najwięcej rezerwuje w sierpniu i wrześniu, co jest dość nietypowe. W styczniu 2024 r. turyści z Polski zakupili o 16 tys. noclegów więcej niż w 2023 r., co pozwala wierzyć, że w bieżącym roku umocnimy swoją pozycje na liście najważniejszych rynków zagranicznych.
Opracowanie na podstawie danych Turismo de Portugal. Więcej o Portugalii przeczytasz tutaj.