Bułgaria: analiza rynku turystycznego w 2023 r.

W 2023 r. Bułgarię odwiedziło 12,6 mln gości zagranicznych. 5,3 mln z nich przyjechało w celach turystycznych. Oznacza to wzrost o 25% względem 2022 r. Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków. Zajmujemy piąte miejsce pod względem liczby przyjazdów, a w ciągu jednego roku nasz rynek urósł o 33%.

Ile jest miejsc hotelowych w Bułgarii?

W Bułgarii znajduje się 4 019 obiektów hotelowych, w których łącznie jest prawie 360 tys. łóżek. Najwięcej z nich, bo 2 371, to obiekty sklasyfikowane jako 1* i 2*. Mają one stosunkowo niewielki, bo 30% udział, w łącznej liczbie łóżek hotelowych. Hoteli 4 i 5 gwiazdkowych jest tylko 531. Są to duże kompleksy, bowiem choć jest ich najmniej, stanowią 47% łącznej liczby łóżek hotelowych.

Bułgaria, choć odzyskała już przedpandemiczny ruch turystyczny, ciągle nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Świadczy o tym np. współczynnik obłożenia hoteli. Jest on stosunkowo niski, w roku 2023 wyniósł niecałe 56% i choć systematycznie rośnie, wciąż znajduje się poniżej poziomu z historycznego 2019 r.
Obłożenie łóżek hotelowych jest jeszcze niższe, w 2023 r. wynosiło nieco ponad 40%.

Bułgaria

Rośnie znaczenie turysty krajowego

W 2023 r. 42% gości hotelowych stanowili Bułgarzy. To duży skok, bo aż o 10 punktów procentowych wobec 2019 r. Wzrost znaczenia klienta krajowego jest zauważalny niezależnie od wielkości hotelu. Turyści zagraniczni mają największy udział w przypadku obiektów dużych, powyżej 250 łóżek, ich udział w 2023 r. wynosił 74%. Rynek wewnętrzny jest najważniejszy w przypadku obiektów małych, do 25 łóżek i przekroczył 82% (2023).

Bułgaria

Największy potencjał turystyczny jest na wybrzeżu

Bułgarski Urząd Statystyczny podzielił kraj na 6 regionów. Region południowo-wschodni (tam, gdzie znajduje się Słoneczny Brzeg), oraz północno wschodni (Złote Piaski) mają łączny udział 69% w liczbie łóżek hotelowych. Region południowo-zachodni, gdzie leży stolica kraju posiada 13,5% potencjału turystycznego. Oprócz stolicy, w tym regionie znajdują się również największe kurorty narciarskie Bułgarii – Bansko, Borowec czy region Witosza – jeden z ośrodków enoturystyki. Potencjał turystyczny regionu południowo-centralnego skupiony jest głównie wokół miasta Plowdiw oraz miejscowości wypoczynkowych pasma górskiego Rodopów. Najważniejsze z nich to Pamporowo (ośrodek narciarski), a także Smolyan i Kyrdżali.  Nizina Naddunajska zajmująca znaczną powierzchnię północnej części kraju (region północno zachodni oraz północny-centralny), to obszary o niskim potencjale turystycznym (dominuje rolnictwo).

Warna, Burgas, Albena, Sofia

Bułgaria – kraj (turystycznych) kontrastów

Jednym z najważniejszych wskaźników w hotelarstwie jest RevPar, który określa potencjał obiektu. Oblicza się go dzieląc przychód z danego okresu przez liczbę dostępnych pokoi. Największy potencjał turystyczny Bułgarii znajduje się na wybrzeżu czarnomorskim. RevPar wynosi 17,43 EUR/pokój dla regionu południowo-wschodniego (Słoneczny Brzeg) oraz 15,97 EUR/pokój dla regionu północno-wschodniego (Złote Piaski). Niewiele niższy współczynnik jest dla regionu południowo-zachodniego (Sofia) i wynosi 14,84 EUR/pokój. Pozostała część Bułgarii wyraźnie odstaje od pierwszych trzech, szczególnie w wymienionej wcześniej Nizinie Naddunajskiej, gdzie jest on trzykrotnie niższy niż na wybrzeżu.

Warna, Burgas, Albena, Sofia

Największy potencjał hotelowy znajduje się w Sofii, gdzie wskaźnik RevPar wynosi 20,42 EUR/pokój, dalej w Burgas (18,42 EUR/pokój), oraz w Warnie (17,25 EUR/pokój). Dobre wyniki uzyskał Pazardzhik (południową cześć obwodu zajmują Rodopy). Znajdują się tam kurorty Cigowski Chark i Św. Konstantyn oraz uzdrowiska Welingradz, Strelcza, Bania, Varwara. Nieco powyżej średniej znajduje się leżący na wybrzeżu czarnomorskim obwód Dobrich (Dobrycz). To tutaj położony jest popularny wśród turystów z Polski kurort Albena oraz Balczik.

Warna, Burgas, Albena, Sofia

Pozostałe obwody znajdują się poniżej średniej krajowej, która wynosi 14,26 EUR/pokój. Najniższe wartości (nawet ponad trzykrotnie niższe niż średnia) znajdują się w centrum i na północy kraju (Shumen, Gabrowo, Silistra).

Rynek międzynarodowy generuje 60% przychodów

Łączne przychody z zakwaterowania w 2023 r wynosiły ponad 1 040 mln euro. Co dość oczywiste, największy udział miały regiony czarnomorskie (Burgas, Warna, Dobrich), które razem wygenerowały 60% całej kwoty. W każdym z tych obwodów udział obcokrajowców przekracza 70% wszystkich turystów. Ciekawym przypadkiem jest Blagoevgrad (Błagojewgrad) – to jedyny przypadek z pierwszej piątki, gdzie rynek międzynarodowy ma niski udział (37%) a pozostałą część przychodu uzyskano dzięki rynkowi krajowemu. Na terenie tego obwodu znajdują się kurorty narciarskie Bansko i Dobriniszte, ale też wiele innych atrakcji turystycznych, także wpisanych na UNESCO (np. Park Narodowy Gór Pirin). Pozostałe odwody z pierwszej dziesiątki generują prawie 12% przychodów z zakwaterowania, a charakteryzuje je mały udział rynku międzynarodowego (w przypadku obwodu Pazardzhik to tylko 7%).

Warna, Burgas, Albena, Sofia

Najwięcej turystów wśród sąsiadów z regionu

Najwięcej turystów zagranicznych w 2023 r. przyjechało z Rumunii (919 tys.), następnie z Ukrainy (531 tys.). Podium zamykają turyści z Turcji (439 tys.) Na kolejnym miejscu są Grecy (393 tys.), którzy rok wcześniej mieli trzecią pozycję. Piąte miejsce przypadło Polsce (347 tys.). Łącznie kraje z pierwszej dziesiątki wygenerowały 16% wszystkich turystów odwiedzających Bułgarię w 2023 r.

Warna, Burgas, Albena, Sofia

Średni wzrost 25%, Polska powyżej

Polska zanotowała 10 pozycję w kategorii najszybciej rosnących rynków. Rok do roku wynosi on 33% i jest powyżej średniej dla wszystkich krajów, który wynosi 25%. W czołówce krajów o najszybszej dynamice są głownie kraje skandynawskie oraz Portugalia. Bułgarski Urząd Statystyczny w swoich danych wyróżnił 33 kraje. W żadnym z nich nie zanotowano spadków przyjazdów w celach turystycznych względem 2022 roku.

Bułgaria, Polska, Turcja

Hotele generują największe wpływy

Zakwaterowanie i wyżywienie razem stanowią ponad 60% wszystkich wydatków turystów zagranicznych. Wydatki na wycieczki i inne usługi proponowane przez biura podróży to 3,7% całej wydanej kwoty. Co ciekawe, cały segment obliczono na 84 mln euro, z czego 96% generuje rynek zagraniczny. Podobnie w kategorii ”sport i rekreacja” oraz „rozrywki kulturalne” – tutaj też prawie 100% przychodów uzyskano dzięki rynkowi zagranicznemu.

Warna, Burgas, Albena, Sofia

Dokąd jeżdżą Bułgarzy?

W 2023 r w celach turystycznych wyjechało za granice prawie 2,97 mln Bułgarów. To ciekawe, bo liczba ta stanowi 45% całej populacji kraju (6,4 mln). Prawie jedna trzecia (28%) wybrała Grecję, 19% Turcję, a 9% Rumunie. Do Polski w celach turystycznych przyjechało zaledwie 0,8% wszystkich wyjeżdżających.

Polska, Bułgaria, Turcja, Grecja

Więcej raportów turystycznych znajdziesz tutaj