Grecja 2024

Polacy wybierają Grecję. Polska w TOP 5 rynków turystycznych Hellady

Turystyczna ekspansja Polski trwa w najlepsze – w 2024 roku do Grecji przyleciało ponad 1,4 mln Polaków, co oznacza wzrost o 17,6% względem ubiegłego roku. Ten wynik plasuje nasz kraj w ścisłej czołówce najważniejszych rynków dla greckiej turystyki, tuż obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Francji. To wnioski z najnowszego raportu INSETE.

To był naprawdę dobry rok

Według najnowszego raportu INSETE1 Grecja zakończyła 2024 rok z imponującą liczbą 29,3 mln międzynarodowych przylotów, co oznacza wzrost o 9,7% względem 2023 roku. Od lat najważniejszym rynkiem dla greckiej turystyki pozostaje Wielka Brytania (5,3 mln przylotów, +7,2%). Na drugim miejscu znajdują się Niemcy (4,8 mln, +8%), następnie Włochy (2,5 mln, +12%) oraz Francja (1,7 mln, +5%). Polska umacnia swoją pozycję, plasując się w czołówce z wynikiem 1,4 mln podróżnych i imponującym 17-procentowym wzrostem. Warto także zwrócić uwagę na bardzo dobre wyniki Turcji i Węgier (+25% rok do roku) oraz USA (+24%).

Lesbos i Lemnos liderami wzrostów

Nie jest zaskoczeniem, że w 2024 roku najważniejszym greckim lotniskiem ponownie były Ateny, obsługujące 38% całego ruchu międzynarodowego. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Heraklion (13%), Rodos (10%) i Saloniki (8%). Największe wzrosty w liczbie pasażerów międzynarodowych odnotowały niewielkie wyspy egejskie: Lesbos (+45%) i Lemnos (+41%). Dalsze pozycje zajęły dwa lotniska Peloponezu – Kalamata (+20%) i Araxos (+14%). Dobry wzrost zanotowały także Ateny (+15%). Z kolei niewielkie spadki zanotowały Mykonos (-4%) oraz Kavala (-6%).

W Salonikach królują Niemcy

*wykres interaktywny. Możliwe filtrowanie wyników po kliklnięciu w wybrany parametr (np. „regionalne”)

INSETE dzieli greckie lotniska na trzy kategorie: Ateny jako najważniejsze lotnisko stołeczne, Saloniki jako drugi co do znaczenia ośrodek miejski oraz pozostałe lotniska zaliczane do kategorii regionalnych. Z analizy wynika, że lotnisko w Atenach jest kluczową, grecką destynacją nie tylko dla krajów z czołówki, ale także dla podróżnych z Cypru, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kanady.

W przypadku Salonik sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ dominują tam loty z Niemiec, które z wynikiem 808 tysięcy pasażerów mają prawie czterokrotną przewagę nad Wielką Brytanią, zajmującą drugą pozycję (z liczbą 240 tysięcy podróżnych). Jednak Saloniki powoli tracą znaczenie dla Brytyjczyków – w 2024 roku zanotowały jednak 13-procentowy spadek w ruchu pasażerskim. Trzecim najważniejszym rynkiem dla tego lotniska pozostaje Cypr, skąd przybyło 220 tysięcy podróżnych.

Najistotniejszy wpływ na kształtowanie wyników w całej Grecji ma jednak kategoria lotnisk regionalnych. W tej grupie najwięcej pasażerów obsłużyły loty z Wielkiej Brytanii, osiągając liczbę 4 milionów podróżnych. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy z wynikiem 2,9 miliona pasażerów, a następnie Włochy z 1,1 miliona. Polska, z liczbą miliona podróżnych, umocniła swoją pozycję wśród kluczowych rynków, wyprzedzając Francję, która zanotowała 937 tysięcy pasażerów.

Liderem wzrostów – Polska

Polska wyróżniła się na tle innych krajów, notując dynamiczny przyrost liczby pasażerów we wszystkich segmentach. W 2024 roku liczba przylotów zwiększyła się aż o 37% w Atenach, 35% w Salonikach i 12% na lotniskach regionalnych. Żaden inny kraj z czołowej dwudziestki nie osiągnął tak imponujących wyników w każdej z tych trzech kategorii. Dla porównania, choć Rumunia zanotowała 65-procentowy wzrost w Salonikach, jednocześnie straciła 5% ruchu w Atenach. W kategorii lotnisk regionalnych pozostaje poza pierwszą dwudziestką. Na przeciwnym biegunie znalazł się Izrael, który stracił 30% pasażerów w Salonikach, odnotowując jeden z największych spadków wśród analizowanych rynków.

1INSETE (Institut de Tourisme de la Grèce – Ινστιτούτο του Συνδέσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων) to Instytut Greckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Turystycznych. Zajmuje się analizą i rozwojem sektora turystycznego w Grecji. Organizacja ta prowadzi badania nad ruchem turystycznym, wydatkami podróżnych oraz popularnością poszczególnych destynacji. Dostarcza również kluczowe dane dla firm oraz instytucji rządowych. Instytut odgrywa istotną rolę w kształtowaniu strategii turystycznej kraju, dostarczając rzetelnych informacji na temat dynamiki rynku oraz kluczowych kierunków rozwoju.

Więcej informacji o Grecji znajdziesz tutaj

Źródła danych wykorzystanych w raporcie: Międzynarodowy Port Lotniczy Ateny, Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego (ΥΠΑ), INSETE.