W 2024 roku Cypr odwiedziło 4 miliony turystów, co oznacza wzrost o 5 proc. w porównaniu z 2023 r. Wśród nich znalazło się 337 tys. Polaków, co plasuje nas na trzeciej pozycji po Wielkiej Brytanii i Izraelu. Polska wyróżnia się jednak na tle innych krajów dynamiką – liczba przyjazdów zwiększyła się o imponujące 23 proc. Najciekawszym aspektem jest jednak sezonowość tych podróży.
Pierwsza dziesiątka generuje trzy czwarte przyjazdów
Turyści z Wielkiej Brytanii stanowili w 2024 roku aż 34% wszystkich odwiedzających Cypr, co oznacza 1,37 mln osób. Drugie miejsce zajęli Izraelczycy, których przyjechało 425 tys., co stanowiło 10,5% wszystkich turystów. Polska, z liczbą 337 tys. odwiedzających i udziałem 8,3%, znalazła się na trzeciej pozycji. Większość krajów z pierwszej dziesiątki (z wyjątkiem Austrii i Grecji) zanotowała wzrost liczby przyjazdów w porównaniu z rokiem poprzednim. Polska odnotowała największy z nich – aż o 23%, a niewiele mniejsze przyrosty zanotowały Rumunia (18%) i Francja (15%). Średnia dynamika wzrostu dla wszystkich krajów wynosiła 5%.
Wysoki sezon jest najbardziej atrakcyjny
Styczeń 2024 roku nie był korzystny dla turystyki cypryjskiej – liczba turystów była niższa o 2,5 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. Podobnie w kwietniu -odnotowano spadek o 3%, co oznaczało 9 tys. turystów mniej. We wszystkich pozostałych miesiącach ruch turystyczny był wyższy niż w 2023 roku. Rekordowy był sierpień, w którym liczba przyjazdów wzrosła o 9%, czyli o 43 tys. osób więcej. Warty uwagi był także listopad, który zanotował +13%, co przełożyło się na dodatkowe 20 tys. turystów.
Polacy – turyści całoroczni
Z punktu widzenia lokalnej gospodarki najcenniejsi są turyści odwiedzający Cypr przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim. Choć rynek brytyjski generuje największy ruch turystyczny, największa liczba przyjazdów przypada na miesiące letnie – od maja do października. Podobną tendencję wykazuje rynek izraelski. Polska, zajmująca trzecie miejsce pod względem liczby przyjazdów, wyróżnia się tym, że w miesiącach zimowych przesuwa się na drugą pozycję. W styczniu 2024 roku liczba polskich turystów była tylko o 343 osoby niższa niż Brytyjczyków.
*wykres interaktywy – liczby wyświetlają się po wskazaniu kursorem
*wykres interaktywy – liczby wyświetlają się po wskazaniu kursorem
Opracowanie na podstawie danych publikowanych przez Cypryjski Urząd Statystyczny
Wiecej analiz przeczytasz tutaj